UA Journey

1990 Recipients

NameBiographical InformationDegree AwardedInst
Lawrence HeinerPresident, Nerco Inc.; UA Mining Engineering alumnusD. ScienceUAF
Eliza JonesScholar of Athabaskan languagesD. LettersUAF
Josephine Ryman ScottFounder, Fairbanks Arts Festival; educatorD. Hum. LettersUAF
George N. NelsonPresident, BP ExplorationD. LawsUAF
Maynard MillerDir., Glaciological and Arctic Services Inst.D. ScienceUAS
Mikhail GorbachevPres., Union of Soviet Socialist Republics; Nobel Peace Price Winner 1990D. HumanitiesUAS
Yuri Petrovich NikitinDistinguished medical scientist, U.S.S.R.D. ScienceUAA
Richard Borshay LeeDept. of Anthropology, Univ. of Toronto ProfessorD. LettersUAF

1991 Recipients

NameBiographical InformationDegree AwardedInst.
Roy M. HuhndorfExec., Cook Inlet Region, Inc.; BOR member and pres.D. LawsUAA
Jin-Ho KumStanding Advisor, Korean Foreign Trade AssociationD. LawsUAA
Troy PeweQuaternary GeologistD. ScienceUAF
Grace Berg SchaibleAK Attorney Gen.,1986-89; BOR member 1985-87D. LawsUAF
J.B. (Barney) GottsteinAnch. businessman; President, State Board of Ed.D. LawsUAF
Dale DeArmondDecline Award -Southeast Alaskan ArtistD. Hum. LettersUAS
Robert DeArmondDecline Award -Alaskan Journalist, HistorianD. LettersUAS
Delores ChurchillHaida Basket and Blanket WeaverD. Hum. LettersUAS
Frank SeeHoonah BusinessmanD. LawsUAS

1992 Recipients

NameBiographical InformationDegree AwardedInst.
Lawrence CarrAnchorage businessmanD. LawsUAA
Kenneth T. RichardsonOpthalmic Surgeon; UAA instructorD. ScienceUAA
Gilbert TruittAlaska Native EducatorD. LawsUAF
Mary Jane FateAlaska Native activist; Member BORD. LawsUAF
James McCannAlaska State Trooper InvestigatorD. LawsUAF
Doris SouthallAlaskan NurseD. LawsUAF
Kay KennedyJournalist/Alaska PioneerD. Hum. LettersUAF
George SchallerUAF alumni; internationally renowned zoologistD. ScienceUAF
Thomas StewartAlaska JudgeD. LawsUAS
Carl W. HeinmillerMagistrate, Alaska Native advocateD. LawsUAS

1993 Recipients

NameBiographical InformationDegree AwardedInst.
Joe FlakneConservationist/Women’s Rights SupporterD. LawsUAF
Dorothy LoftusFounding member of the UA Alumni AssociationD. LawsUAF
Paul RosenthalRenowned ViolinistD. Hum. LettersUAA
Arliss SturgelewskiAlaskan LegislatorD. LawsUAA
Leslie ViereckScientist, Institute of Northern ForestryD. ScienceUAF
William PruittZoology Professor, Univ. Manitoba, CanadaD. ScienceUAF
Dorothy Jean RayAK Pioneer/studies in Eskimo history, art, ceremoniesD. Hum. LettersUAF
Daniel BoorstinLibrarian of Congress Emeritus/Pulitzer Prize HistorianD. Hum. LettersUAF

1994 Recipients

NameBiographical InformationDegree AwardedInst.
Maxwell E. BrittonResearcher; facilitated dev. of Nat. Arctic Res. Lab. in BarrowD. ScienceUAF
Peter JohnAthabaskan leader; Chief guest lecturerD. Hum. LettersUAF
Robert McMillennorthernMOMENTUM ChairD. LawsUAF
Einar Sverre PedersenAviatorD. ScienceUAF
Esther SheaInstructor; research on lifestyle of Tlingit peopleD. LawsUAS
Phil HoldsworthAK Commissioner of Mines and Nat. Res.D. LawsUAS
Mahala Ashley Dickerson1st State of Alaska female and black Attorney/Civil Rights AdvocateD. LawsUAA
John W. KatzSpecial Counsel to Gov. of AK during ANILCA; dir. of State/Fed. Re. for four GovernorsD. LawsUAA
Dr. SubrotoOPEC Secretary GeneralD. LawsUAA

1995 Recipients

YearName Biographical InformationDegree AwardedInst.
1995Jack Townsend Chief of College ObservatoryD. ScienceUAF
1995Gerd Hartmann Professor of Zoology, U. of HamburgD. ScienceUAF
1995Barbara Washburn 1st woman to climb Mt. McKinley, mapper and photographerD. ScienceUAF
1995Ned Hermann Expert on study of the brain; Whole Brain ConceptD. ScienceUAF
1995Robert Fortuine dAlaskan Physician; authorD. ScienceUAA
1995Katherine Hurley Asst.to Gov's Gruening and Egan; AK State Rep.; 1st woman in AK to be nominated for Lt. Gov.D. LawsUAS

1996 Recipients

NameBiographical InformationDegree AwardedInst.
Jill Ker ConwayHistorian specializing in women in America; Smith College president; authorD. LettersUAF
Jalmar KerttulaState Leg. for 32 years; Commissioner of Agric.D. LawsUAF
Howard LukeNative Leader dedicated to educating youth in traditional skills.D. Hum. LettersUAF
Joseph E. Usibelli Sr.Chair of Usibelli Coal Mine; philanthropistD. LawsUAF
Ellen HayesHope Tlingit Historian; 1st woman member of AK Native BrotherhoodD. LawsUAS
Richard EngenDirector of Alaska State Library for 20 yearsD. LettersUAA

1997 Recipients

NameBiographical InformationDegree AwardedInst.
Allen H. NeuharthFounder of USA Today; journalistD. Hum. LettersUAF
Charles E. RobinsonAK businessman in the field of communicationsD. LawsUAF
Neal B. BrownPoker Flat Res. Range Dir. from 1971-89; leader in space scienceD. LawsUAF
Lidia Lippi Selkreggearthquakes Geologist ; Anch. Borough Assembly; res. economics prof.D. LawsUAA

1999 Recipients

NameBiographical InformationDegree AwardedInst.
Rie MunozAlaskan artistD. ArtsUAS
Lois B. DeFleurPresident, Binghamton UniversityD. LawsUAF
Frank ChapadosElected to first AK State Leg.; trans. infrastructure of AKD. LawsUAF
Keizo ObuchiPrime Minister of JapanD. LawsUAF
Katherine PeterTranscribed largest Gwich'in writing in this century. Central figure in Native Lang. Center.D. LawsUAF
David M. HickokFirst director of Sea-Grant; founded AEIDCD. ScienceUAA
David RoseDirector of AK Permanent FundD. LawsUAA