2010-2011 Awards

Integrative Faculty Development Grants

 
Team Lead
Collaborators Project RC Campus
William Bolton Jessica Cable Role of the boreal forest on spring shoulder-season hydrological processes BS/PS UAF
Doug Causey Jeff Welker Ecological mobility networks of the Yukon-Kuskokwim Delta: Fall migration interchange and spatial interaction models BS/SS UAA
Steve Colt Hajo Eicken, Amy Lovecraft, Andrew Mahoney Climate change, sea ice, and tourism PS/BS/SS UAA/UAF
Jan Dawe Glenn Juday, Rich Boone, Valerie Barber OneTree Alaska PS/BS/SS UAF
Chris Donar Colleen Ianuzzi, Barbara Morgan Biodiversity of microalgae in freshwater and marine ecosystems of Southeast Alaska PS UAS
Shannon Donovan Chanda Meek Black bear management in Alaska: The role of perceptions, policies and decision-making BS UAA/UAF
Gary Holton Ben Potter, Sanjay Pyare, Mark Sicoli Alaska Native place name database: Lower Tanana Athabascan pilot project PS/SS UAF/UAS
Derek Sikes Diane O'Brien Terrestrial arthropod ecosystem assembly on Kasatochi volcano BS/PS UAF
David Tallmon Sanjay Pyare, Daniel Monteith Ecological, socio-cultural and economic implications of changes in the distribution and abundance of sockeye salmon PS/BS/SS UAS
Kenji Yoshikawa Miho Aoki, Elena Sparrow Seasonal frost tube monitoring network for remote villages in Southeast Alaska PS UAF

RC: Research Component; PS: Physical Science/Human-Hydrological Systems; BS: Biological Science/Ecosystem Services and Livelihoods; SS: Social Science/Mobilities; IS: Integrative Science/Systems Modeling

 

Graduate Student Awards

 
Graduate Student
Faculty Sponsor RC
Campus
Allison Butler Gary Kofinas PS UAF
Matthew Campbell Andres Lopez BS UAF
Katie Christie Link Olson BS UAF
Kevin Colson Kris Hundertmark SS UAF
Adam Cornachione Brian Hay IS UAF
Rachel Garcia Cary de Wit BS UAF
Michael Golub Jing Zhang PS UAF
Rui Han Jessica Cherry PS UAF
Rebecca Hewitt Terry Chapin SS UAF
Tammy Hoem Neher Amanda Rosenberger BS UAF
Mary Hogan Thomas Kuhn BS UAF
Davin Holen Peter Schweitzer SS UAF
Kristy Johnsson William Schneider SS UAF
Charles Jones Larry Hinzman PS UAF
Ryota Kajita Kenji Yoshikawa PS UAF
James Kelly Thomas Weingartner PS UAF
Corrine Knapp Terry Chapin BS UAF
Ryan Kovach David Tallmon BS UAS
Joseph Maharrey James Beget PS UAF
David McAlpin Franz Meyer PS UAF
Nazune Menka Terry Chapin BS UAF
Edda Mutter Bill Schnabel PS UAF
Laura Oxtoby Matt Wooller BS UAF
Linnea Pearson Jennifer Burns BS UAF
Megan Peterson Courtney Carothers BS UAF
Julie Raymond-Yakoubian Peter Schweitzer SS UAF
Nickole Robarge Patrick Plattet SS UAF
Amanda Robertson Matt Olson SS UAF
David Roon Mark Wipfli SS UAF
Garrett Savory Christine Hunter BS UAF
Rebecca Sawyer Douglas Causey SS UAA
Ravikanth Vajjha Debendra Das PS UAF
Kyle Wendler Rorik Peterson BS UAF
Xiaoyu Yang Zhaohui Yang SS UAA
Brian Young Jingjing Liang IS UAF

RC: Research Component; PS: Physical Science/Human-Hydrological Systems; BS: Biological Science/Ecosystem Services and Livelihoods; SS: Social Science/Mobilities; IS: Integrative Science/Systems Modeling

 

Undergraduate Awards

 
Undergraduate
Faculty Sponsor Campus
Kelcy Brunner Nicole Molders UAF
Kit Dawson Renate Wackerbauer UAF
Rachel DeWilde Andres Lopez UAF
Chris DeCou Monica Skewes UAF
Mark Ferrell Andrew Kliskey UAA
Forest Haven Priscilla Schulte UAS
Yoko Kugo Daniel Monteith UAS
Sayde Ridling Derek Sikes UAF
Kristen Sparling Andres Lopez UAF
Cheyanna Swisher Terry Chapin UAF
Rebekah Tee John Kennish UAA
Brett Woelber Andrew Kliskey UAA
Ben Wong Christine Hunter UAF
Back to Top